Бали - традиции и ритуали на острова на хилядата храма!
За своето красиво и незабравимо пътуване до Бали, изпълнено с духовно осъзнаване, ни разказва Мирослава Велева-Радкова!
Бали е тропически остров в Индонезия, разположен в сърцето на Индонезийския архипелаг. Намира се в близост до Филипините. Заради богата си история, култура, танци, склуптура и живопис, красивите плажове, природа и тропическия климат Бали е смятан за едно от най-красивите места в света. С десетките си хиляди храмове и пагоди Бали е известен още като "Острова на хилядата храма".
Основните градове на острова са столицата Денпасар - на южния бряг, и пристанището Сингараджа, разположен на западната част на острова. Град Убуд, западно от Денпасар със своите арт магазини, музеи, галерии, е смятан за културния център на Бали. Градската атмосфера на Денпасар - бизнес и административен център на острова, силно контрастира с хиндуистките храмове, зелените терасирани оризови полета и невероятните плажове. Денпасар е модерен космополитен град. В много отношения той има повече общи черти с други индонезийски регионални столици, отколкото с останалата част от острова. Градът е главен административен център и е дом на смесено население от балинезийци, яванци и други емигранти от различните части на архипелага.
Повечето туристи в Бали се отправят към съседните курортни комплекси на Денпасар като Кута, Санур и Нуса Дуа. Там са разположени повечето от хотелите, търговските обекти и нощните клубове на острова. Джалан Гаджах Мада е главната улица на Денпасар - обикновено пълна с коли и задръствания. Площад Пупутан е сърцето на центъра на Денпасар, с морави и много зеленина. Тук са Губернаторската резиденция, Музеят на Бали и Паметникът на кралското семейство, застреляно от холандски стрелци през 1906 година.
Кута – първият и най-голям курорт на острова, се намира на няколко километра от столицата и се разпростира на 20 километра покрай брега, сливайки се със съседния остров Леджиан. Основната атракция е плажът, който е известен и със сърфистите, които ходят там. В Кута има и добър избор на ресторанти, барове, магазини и места за отсядане. Санур – източно от Денпасар на южния бряг, е по-шумен и малко по-скъп курорт от Кута. Тук са разположени по-скъпите хотели - има по-малко нощни барове и евтините места за отсядане са по-малко. Полуостров Нуса Дуа e голям курортен комплекс с множество луксозни хотели. Северно от Денпасар (на по малко от час с кола от летището), сред зелени долини и оризови полета, се намира курортът Убуд – най-доброто място за пазаруване на острова. Тук се намират е eдни от най-добрите в света бутикови хотели.
Валутата в Бали е Индонезийка рупия, за около 400 лева може да получите 3 500 000 милиона рупии-най-бързият начин да се почувствате милионер. Работно време на Банките, търговските обекти и правителствените офиси е от 08:00 до 16:00 часа или от 09:00 до 17:00 часа. Повечето от моловете остават отворени до 22:00 часа или по-късно.
Нашето пътуване започна от Убуд в който прекарахме шест интересни дни в хотел Sri Ratih cottages. Всеки от тях имахме организирана програма от екскурзия до местна забележителност или ритуал в някой от местните храмове. Балинезийците са силно вярващи и изключително свързани с природата. Във всеки дом, хотел или семеен магазин има храм, на който ежедневно се поднасят дарове към техните божества и се молят. Народа изповядва религията хиндуизъм и имат седем различни божества и един главен Бог, когото наричат Лорд.
На втория ден от пристигането ни станахме свидетели на местен ритуал който се нарича Ого-ого. По квартали, целия остров изработва големи и страшни кукли, които участват във вечерно шествие, придружено от звуците на местните, друм, барабани и музикални инструменти. Цялото население се стича на това шествие, на което с викове и музика вярват, че прогонват злите сили, и духове от острова. Накрая на ритуала в малките часове на нощта куклите се изгарят на специално място.
На следващия ден е Ниепи - Балийската нова година или така наречения ''ден за тишина''. В този ден никой не излиза от вкъщи, хората не разговарят помежду си, спират електричеството и интернета на целия остров. Смисъла на тази пълна тишина е всеки да си направи равносметка на изминалата година, да си прости, да обмисли положителното и да продължи начисто в новата година.
Балинезийците вярват в кармата, смятат че каквото говориш и правиш ти се връща двойно. Усмихнати, смирени, скромни те благодарят за всяко дребно нещо. Женят се по традиция помежду си, и брака е неразрушим. Нямат пенсионна и осигурителна система, и когато старите са вече неработоспособни-младите поемат грижата за тях. Има уважение, респект и приемственост между поколенията. Традициите се предават от по-старите към младите още в ранна детска възраст.
Едно от силните преживявания за мен беше пречистващ ритуал и молитва при местен духовен лидер, когото наричат Чок. При него се стичат хора от цял свят в търсене на отговори за себе си и балансиране на енергията. Mесните имат облекло, наречено ''Саронг'', което е задължително при посещение в храмовете.
С посещението ми в Bali Zoo сбъднах своя детска мечта да погаля истински слон. А на невероятно красивите оризови тераси, превърнати в предпочитан местен атракцион за снимки успях да развея женствени коси и червена рокля с дълъг шлейф, на екстремна люлка на 25 метра височина. Това се превърна в един от най-красивите ми и вълнуващи спомени от Бали.
На път за втория хотел Taman Sari в област Pemuteran, спряхме на местен пазар за плодове и подправки. В културата на балинезийците е заложен пазарлъка. Всичко се мери на око и ви обявяват сума, която понякога може да свалите до 50%. Заслужава си да опитате червен драконов плод, змийски плод, мангустин, гуава, местни ягоди и мини банани. Храната в Бали е основно пържена, леко пикантна. Ориза е почти навсякъде и правят чипс от всеки плод и зеленчук. Алкохола не е забранен.
В Taman Sari ни посрещнаха с местен оркестър, целия мениджмънт на хотела, и за всяка дама имаше подарък изстуден кокос с логото на хотела и масаж на врата за отпускане след дългия път. Плажа имаше черен пясък заради пепелта от местния вулкан Братан. За комфорта ми на плажа заложих на прекрасните Bileya Coutureс новата колекция бански и туника, и разбира се красивите капели на Urbanchic .
В област Pemuteran в планината се намира един от известните храмове на изобилието и кариерния ръст, който посетихме под проливен дъжд и силен вятър. Докато изкачвах грапавите над 220 стъпала, и дъждът затрудняваше придвижването ми, си дадох ясна сметка, че пътя към успеха и в живота често е придружен от препятствия, но ако не се изплашиш и продължиш, гледката отгоре си заслужава.
Последната гала вечер имахме представление на местен детски танцов състав. Насладихме се на изящността на танците им, грациозни движения и невероятна игра с очи. Накрая ни поканиха да потанцуваме с тях, а ние ги поздравихме с една Бяла роза и българско хоро.
В деня на обратния полет посетихме местни плантация за кафе и чай и фабрика за шоколад. Опитахме популярното кафе Лувак и си взехме за България кокосово кафе, чай от лимонова трева и прекрасни натурални шоколади.
Тръгнах си от Бали с обещание да се върна отново за повече време. Пълна с осъзнавания и свързана със себе си, ще нося Бали в сърцето си, като мястото което те кара да се замислиш дълбоко за смисъла на живота и мисията с която си дошъл на земята. Бали ти помага да се отърсиш от материалното и да потънеш в красотата на простичкия живот, връзката с природата и вярата в Бог. В Бали вярват в реинкарнацията и не се страхуват от смъртта. Когато някой умира, празнуват следващото му прераждане и растежа на душата му.
Ако търсите разширяване на съзнанието, смирение и развитие в духовен план, то задължително сложете Бали на своята карта на мечтите!